RETROSBÍRKY, tak zní název právě probíhající interaktivní výstavy ve Vrbasově muzeu ve Ždánicích, jejímž cílem je nejen představit sběratelství jako vášeň, ale také ukázat dnešní generaci mladých lidí nebo dětí, co vše se v padesátých až osmdesátých letech 20. století sbíralo. Mnohdy se v tom odrážel nedostatek zboží na tehdejším trhu. 

Na výstavě jsou k vidění dopisní pohlednice, papírové ubrousky, pexesa, svatební oznámení, plechovky všeho druhu, obaly od čokolád, žvýkaček, obrázky od žvýkaček,  obaly od žiletek, nálepky od sýrů a zápalek, odznaky, poštovní známky, nejrůznější časopisy, pivní tácky, autíčka, panenky, krabičky od fotofilmů a dalších předmětů k fotografování, sbírka bankovek, zapalovačů, hokejových puků, lžiček, propisek a obyčejných tužek, sbírka omalovánek, pohádek, školních učebnic, gramodesek, sbírka balených cukříků, a kartičkových kalendáříků.


.

Děti si mohou v tvořivé dílničce vyrobit papírové hračky nebo si vyzkoušet přišít knoflík, vyšít obrázek, zaštupovat ponožku, skládat céčka a obrázkové kostky, zahrát domino nebo některou z dalších stolních her. Holčičkám je vyčleněn koutek s panenkami a ručně vyrobenými oblečky. Dospělí si pak mohou v obrázkovém retro kvízu vyzkoušet, jestli poznají potraviny, hračky či přístroje svého mládí. 


Plechový obal od prvních českých žvýkaček zn. RICI z roku 1910. Jeden z nejvzácnějších předmětů výstavy.  

S jejich výrobou začala firma Adolfa Glasera a měla příchuť nektaru a růže. Zpočátku se balila po 200 kusech do velkých plechových krabiček, které nesly nápisy v osmi mutacích, jelikož se rozvážela do celého Rakouska-Uherska.  


Vytvořte si webové stránky zdarma!