Od 5. května do 31. října 2024 probíhá ve Vrbasově muzeu ve Ždánicích výstava oděvů z první poloviny 20. století pod názvem "Kouzlo starých časů". 

Výstava je určena především příznivcům staré doby, která nebyla tak uspěchaná, dámy byly obletovány a pánové se mohli cítit jako jejich ochránci.

Jedná se o originální oděvy, které se nosily jak do společnosti, tak na běžné činnosti a nová expozice nabízí také pohled do šuplíku tehdejších dam. Doplňky, jako jsou kabelky, rukavičky, kapesníčky, kožešinové límce, klobouky, šátky, vějíře, náhrdelníky, peněženky a flakonky                    s voňavkami, doplňují ruční práce, sbírka obuvi a dobové časopisy s módou tehdejší doby.

Pánské oděvy nepodléhaly tolik módním trendům, byly jednodušší a neprocházely tak překotným vývojem jako      u dámské konfekce. Z pánských doplňků odívání zde najdeme sbírku pánských klobouků, límečků a rukávových manžet, sbírku kravat a motýlků, diplomatické příruční kufříky a kožený kufřík s pořadačem na pánské galantní zboží. Mimo jiné také skřipec neboli cvikr, který nosili převážně muži střední a společenské třídy.

Z dětských oděvů zde najdeme sokolské šatičky z 30. let    20. století, ručně zhotovené kojenecké prádlo a dívčí kabelky.

Vystavené předměty pocházejí od několika sběratelů, ty nejstarší však ze zámku a zámecké Seidlovy vily, jako například dámské svatební plátěné střevíčky z rodiny Ernsta Gideona Loudona nebo pánský diplomatický frak    z přelomu 19. a 20. stol. Mnohé z nich nebyly nikdy vystaveny. Další část expozice tvoří dobové fotografie, které byly vybrány z rodinných alb zámecké šlechty a jsou doplněny o zajímavosti z historie odívání.

Pro děti jsou připraveny zábavné dílničky.


Vrbasovo muzeum má ve svých expozicích od 19. 7. 2023 pro děti připravený zábavný kufřík plný kvízů a hádanek, díky kterému se mohou malí návštěvníci proměnit v roli detektiva, jehož cílem je zjistit majitele záhadné fotografie. Hra je vhodná pro děti I. stupně ZŠ, mladší děti si mohou přizvat na pomoc své starší kamarády nebo rodiče a prarodiče. Těšíme se na vás:-) Autorkou projektu je paní Zdena Šutriepková, tč. studentka PdF UP Olomouc - obor Edukace v kultuře, které tímto děkujeme.

Pro atraktivnější zprostředkování informací a aktivní zapojení návštěvníků do expozice byly v muzeu instalovány tři informační dotykové kiosky. Dva z nich budou sloužit k prezentaci historie našeho města, včetně historických fotografií          a třetí je věnován k zábavě dětem. Formou kvízových otázek a her si mohou malí návštěvníci doplnit znalosti z naší expozice. Tento projekt se uskutečnil v rámci projektu, podpořeného z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova prostřednictvím SZIF, s podporou MAS Kyjovské Slovácko v pohybu z. s.


AKCE NAŠEHO MĚSTA A OKOLÍ

Vytvořte si webové stránky zdarma!